Stránky o autistickom dieťati a o terapii Son-Rise
 
 
 
 
 
  English Version
 
Aktualizované: 26. 1. 2012
 



Son-Rise: pokroky - Hodnotenie 1

Spä na obsah

Hodnotenie 1 (26.1. - 21.2.2004)

Ako to vyzeralo:

Prvé dva dni po návrate z kurzu a zaèatí sonrisovania bol Robin z nás nešastný. Nechcel by v herni, plakal. Asi nechápal zmenu nášho správania. My sme sa snažili èo najviac by s ním v herni, boli sme ve¾mi entuziastickí a plní energie (3E: energia, entuziazmus a nadšenie), ale on mal z toho zmätok. Po¾avili sme teda v 3E a urèili sme si ako prioritu to, aby bol Robin v herni šastný.
Prvý mesiac je akýsi oukávací, skúšame to i to. Niektoré pobyty v herni sú ve¾mi povzbudzujúce, iné sú nároèné. Po spísaní tohto pozorovania však zisujeme, aké úžasné zmeny možno v Robinovom správaní zachyti a ako ve¾a ich je.
Priemerne sme sa s Robinom hrávali 3 hodiny za deò v herni.

Aké zmeny sme zaznamenali:

  • Oèný kontakt: Robin na nás pozerá jednoznaène viacej. I keï je Robin èasto vo svojom svete, je ve¾a chví¾, kedy je s nami, úplne prítomný, v hre, ktorá ho baví. Vtedy je oèný kontakt omnoho lepší, než kedyko¾vek predtým. My sa snažíme povzbudzova oèný kontakt pri každej príležitosti a Robin už chápe, že oèný kontakt "funguje" - keï sa na nás pozrie, dostane èo chce rýchlejšie a s pochvalou. Oèný kontakt sa zlepšil aj mimo herne. Keï k nám niekto príde, Robin si skúmavo prezerá jeho tvár, èo predtým nerobil. Keï nieèo chce, neahá nás len za ruku, ale aj sa na nás ve¾akrát pozrie. Pri bežných èinnostiach ako jedenie sa na nás niekedy pozerá.
  • Komunikácia: Snažíme sa motivova ho hovori "daj" keï chce nieèo z polièky a "hore" keï chce ís na ruky. Krásne na to reaguje - na druhé-tretie povzbudenie tieto slová povie, nieko¾kokrát ich už povedal spontánne - to nikdy predtým nespravil. 
  • Jazyk: Ove¾a viac než predtým si sám pre seba žvatle slabiky.  

Niektoré ïalšie zaujímavé pozorovania (väèšinou jednorázové udalosti) - všetko sú to veci, ktoré sú v jeho správaní novinkami:

  • Miestami plaèe, ako keby bol nešastný z toho, že nám chce nieèo poveda a my mu nerozumieme. Párkrát sa srdcervúco rozplakal, lebo zistil, že je v miestnosti sám – to nikdy nebolo. Jeho plaè všeobecne sa viacej podobá na normálny detský plaè.
  • Rozumie srande a sám je schopný ju vytvára: Megi sa ho pri hre so zvieratkami pýtala „ako robí krava? – ty to vieš“, on sa zaèal usmieva a potom smia, a cez smiech povedal „mee“ a rehotal sa, lebo vedel, že robí srandu – predtým mali kozu. Raz sedel na noèníku a niè tam neurobil a keï sa zdvihol, zobral hnedý šúlok plastelíny, hodil ju tam a zaèal sa chechta.
  • Hra, pri ktorej Robin sám iniciuje zrakový kontakt, hru aj sám vymyslel – on zoberie zvieratko, pozrie na Megi a èaká, kým povie, aký zvuk zvieratko vydáva. Potom ho odloží. Takto so všetkými 13 zvieratkami.
  • Nieko¾kokrát spontánne použil posunky - ukazoval mi "nie-nie" keï som mu podával z polièky iné veci než chcel. Jedenkrát ukazoval z vlastnej vôle na nieko¾ko predmetov a posunky na farby (netušili sme, èi eviduje naozaj, èo tie posunky znamenajú).
  • Nechal si ostriha nechty na nohách. Ak sa usmievate, tak vedzte, že ste ešte nevideli, èo môže znamena striha nechty na nochách Robinkovi :-).
  • Mali sme nieko¾ko interaktívnych hier, pri ktorých sa celý èas rehotal, bavili ho, vydržali nám vždy asi 15-20 minút.