Stránky o autistickom dieťati a o terapii Son-Rise
 
 
 
 
 
  English Version
 
Aktualizované: 26. 1. 2012
 



Option a kresanstvo

Spä na "Son-Rise - filozofia"

Tento rozhovor je plne autentický. Prebehol medzi našim blízkym priate¾om a Robinkovým dobrovo¾níkom Èimom a jeho kamarátkou, ktorá má pochybnosti o tom, èi filozofia optionu je v súlade s kresanskými myšlienkami èi poslaním. Rozhovor prebiehal mailovou formou. Ja som sa k nemu dostal len ako tichý úèastník, ale myšlienky v òom sa mi tak páèili, že som poprosil úèastníkov, èi by som ho mohol zverejni. Rozhovor prinášam v plnom znení.

Nejde o ucelený dialóg s jasným koncom. Je to prepis jedného mailu, kde Èimo reaguje na otázky, ktoré mu kamarátka položila. Rozhovor tiež neprináša nejaké jasné a jednoznaèné odpovede. Preto je taký pravdivý :-).

Je filozofia optionu zlúèite¾ná s kresanským svetonázorom?

Ahoj.
Zdá sa, že sa naša rozprava o SonRise, zmení na úžasnú výskumnú výpravu do našich životov. Mám z toho rados. Položila si mi otázky o tom, ako je to z poh¾adu SonRise, èi Option Institute. Chcem to v tomto prípade zobra naozaj dôsledne a musím odpoveda: Neviem. Viem Ti však poveda ve¾a o tom, èo som sa nauèil vïaka môjmu zážitku z vyuèovania v Option Institute, z dialógov vo¾by (Option Dialogue), alebo vïaka mojej skúsenosti zo SonRise pre Robinka. Nevnímam náš rozhovor ako stretnutie predstavite¾ov odlišných prístupov, v ktorom ide o to, kto obháji svoje stanovisko. Vidím mòa, Teba a výnimoènú príležitos podeli sa navzájom o svoje zážitky, skúsenosti, ale najmä o otázky.

V Tvojom maile si položila viac otázok sebe ako mne. Keïže nechcem odpoveda na otázky, ktoré nemáš, alebo na otázky, na ktoré môžeš odpoveda iba Ty za seba, preto to nechám na Tebe, aby si to v ïalšom kole napravila a osmelila sa položi mi viac otázok.

Ako je to z poh¾adu Sonrise, ako sa má èlovek vysporiada s pýchou, sebectvom, súaživosou?

Neviem. V Option Institute mi podobné návody na život neponúkli. Položím si teda inú otázku: Ako ja zvládam svoju pýchu, sebectvo a súaživos aj vïaka Option Institute?

Kedy som vo svojich oèiach dôležitejší ako všetko ostatné? Kedy myslím iba na seba? Kedy slepo h¾adím iba na výkon? Keï dokazujem sebe aj ostatným, ako mám ve¾a problémov. Sebe to dokazujem tak, že myslím na všetky problémy naraz, donekoneèna ich prehodnocujem a nafukujem, kým mi hlava nejde prasknú. Ostatným to dokazujem tým, že dávam najavo svoj „oprávnený" hnev pri každej príležitosti.

Keï je to, èo chcem poveda, dôležitejšie ako druhý èlovek. Nedokážem si druhého vypoèu do konca. „Musím" si poveda svoje!

Keï sa donekoneèna hodnotím a obviòujem, že nie som dos dobrý. Ak sa vtedy nepozerám aj na druhých s ne¾útostným zhadzovaním, tak som urèite nato¾ko zaujatý seba(zne)hodnotením, že na nikoho okolo seba nemám èas ani pomyslie.

Ako to zvládam aj vïaka Option Institute?

Zistil som, že keï sa pokúsim problémy vymenova a presne pomenova, èasto zisujem, že tých k¾úèových je iba pár. Keï sa na problémy pozerám jeden po druhom a nie na všetky naraz, nafúknutá bublina praskne.

Na svoj hnev sa viem tiež pozrie z humorom, lebo si v danej situácii uvedomím, že môj hnev hovorí viac o mne ako o druhom èloveku, pri ktorom som sa rozèúlil. Hovorí napríklad o tom, že sa práve trápim svojimi problémami.

Nauèil som sa klás skutoène zvedavé otázky sebe aj druhým. A dokonca aj poèúva svoje vlastné odpovede a dôverova im. Dovtedy som svoje odpovede vôbec nepoèúval. Myslím to vážne! Nikdy som neh¾adal svoju originálnu odpoveï. Vždy som si odpoveï požièal z ideológie, s ktorou som práve sympatizoval. Vïaka tejto zmene som pozornejší aj pri poèúvaní druhých. Keï si domýš¾am, ako by odpovedali, skoro vždy ma prekvapia úplne inou odpoveïou.

Zistil som, že rovnako ako je užitoèné porovnáva, vyhodnocova, hodnoti (nedá sa ani nemá zmysel popiera, že to èlovek robí), je aj nehodnoti. Vo zvolený èas vôbec nehodnoti. Keï sa hrám dve hodiny s Robinkom, alebo keï vo¾akomu hodinu kladiem otázky v dialógu vo¾by, nemám èas hodnoti. Zhodnoti nako¾ko úèinný bol pre tento raz môj spôsob hry s Robèom, alebo ktoré moje otázky boli užitoèné a ktoré nie, na takéto hodnotenie mám èas kedyko¾vek neskôr. Rovnako odkladám aj všetko, èo ma práve trápi. Aj k mojim problémom sa môžem vráti až neskôr. Keby som toto všetko skutoène neodložil, nedokázal by som by úplne sústredený a venova tomu druhému absolútnu pozornos.

Èosi, èo ma na Sonrise upútalo, bolo presvedèenie o nesmiernej cene Raunovho života a poh¾adu na svet. O jedineènosti každého èloveka. Na akom základe, na akom presvedèení o podstate èloveka to stojí?

Neviem, ako k takému presvedèeniu dospeli Kaufmanovci. Ich odpoveï by ma naozaj zaujímala. Ako to prežívam ja s Robinkom, èi s ¾uïmi, ktorým robím dialóg vo¾by?

By s Robinkom v herni skutoène bezprostredne šastný mi dlho bránilo to, že som sa neustále poèas hry s Robèom hodnotil: „Nie som dobrý, ako iní dobrovo¾níci. Nemal by som robi vo¾aèo iné, na èo som vhodnejší?" Keï som sa nauèil neustále z(ne)hodnocovanie zastavi, až vtedy som sa dokázal rozhodnú by v herni naozaj na 100% pre Robinka. Láska je vecou rozhodnutia. Keï èlovek toto rozhodnutie upevòuje, zisuje, že láska napåòa celú jeho bytos a všetky oblasti života. Aj pre mòa sa tak každý okamih s Robinkom stal ve¾mi vzácnym.

Pri dialógoch vo¾by mám nádhernú príležitos znovu a znovu objavova, že každý je svojím najlepším odborníkom. Každý èlovek má jedineèné odpovede na svoje otázky. Aj keï sa daný èlovek opakovane prejavuje v istých situáciach rovnakým spôsobom, nepoznáme dôvody pre jeho konanie, kým sa ho na ne neopýtame. Krásne je, sa naozaj na ne opýta. S údivom opä objavi, že každý vždy robí to najlepšie, èo vie, vychádzajúc zo svojich terajších presvedèení.

Nie je riziko Sonrise to, že môže v èloveku posilni falošnú nádej, že mu pomôže správna metóda?

V SonRise a procese vo¾by je metóda druhoradá. Dôležitý je láskyplný, absolútne prijímajúci, neposudzujúci a zvedavý postoj. Metódy a prístup, ktoré volíme, plynú z tohto postoja. (SonRise podávajú Kaufmanovci ïalej s ve¾mi jasným upozornením, že nezaruèuje vylieèenie z autizmu aj preto, že v istom tajomnom zmysle sa diea samo rozhoduje, èi mu stojí náš svet za vynaloženie obrovského úsilia a èi vôbec chce opusti svoj bezpeèný autistický vesmír.) Pri SonRise je pod¾a mòa viac ako otázka vylieèenia dôležitá otázka, èi chcem by ako rodiè so svojím dieaom šastný? O tejto zmene postoja je pod¾a mòa SonRise. Vylieèenie je iba možný ved¾ajší úèinok takej zmeny postoja ¾udí, ktorí tvoria životný priestor dieaa. Nemôžem na tú otázku odpoveda, lebo je to otázka pre Vladina a Megi ako rodièov. Ako dobrovo¾ník som zažil, že rozhodnutie by s Robèom prítomný na 100% a rozhodnutie by s ním šastný, je to isté rozhodnutie. Keï je èlovek 100% prítomný, keï je tam celou svojou pozornosou pre druhého, nemá èas na preberanie svojich výèitiek z minulosti, ani ubiehanie k obavám z budúcnosti, lebo sa naplno sústredí na dar spoloèného okamihu, ktorý práve teraz plynie. A zároveò pre šastného èloveka sú otázky druhoradé, preto sa môže slobodne odda prebiehajúcemu okamihu a by 100% prítomný kdeko¾vek a s kýmko¾vek sa rozhodol by. Milova znamená by s druhým šastný. To je to, na èom skutoène záleží. Keï je èlovek šastný, sústredí sa na to podstatné.

Podnetné je pre mòa i to - identifikova sa s bolesou, ktorú som spôsobila, vtedy je mi jasnejšie, že potrebujem Boha a jeho obe.

Predstavuješ si, ako druhého bolelo to, èo si mu spôsobila? Ale pocity, ktoré vnímaš, sú úplne iné, ako pocity toho druhého. Sú to tvoje pocity, ktoré plynú z tvojich presvedèení. Rovnako, ako pocity toho druhého vyplývajú, z toho èomu verí on. Keï sa naplníš svojimi vlastnými bolestivými pocitmi, nepohltia a nato¾ko, že už tomu druhému nemôžeš venova bezprostrednú pozornos?

Už ma totiž iné názory tak neohrozujú...

Ako a môžu názory druhých ohrozi?

Nie je riziko Son-rise v tom, že tlmí, podceòuje závažnos zla/sebectva, ktorého sme schopní v rôznych podobách?

V akých podobách? Preèo je to pod¾a teba nesprávne? Ako kona v daných príkladoch správne?

Nie je najúèinnejšia cesta ako prekona svoj sklon odsudzova a kritizova v tom, že to vyznám a nechám odumrie na kríži...

Keby si povedala príklad, ako si to robila, aký bol Tvoj výsledok?

Pod¾a mòa také rozhodnutie je ve¾mi dôležitý krok slobodnej vôle, ktorý za mòa nemôže urobi ani Boh, ale staèí to na vnútornú zmenu?

Preèo sa obávaš, že nestaèí? Kedy vo tvojom živote nestaèil?

Ale èo si poèa s ¾udským sebectvom?

Keby si uviedla príklad, o koho sebectve hovoríš? Aký je to problém?

Dá sa prekona vlastnými silami, vierou vo svoju neobmedzenú lásku?

Je tvoja láska obmedzená?

Kedy si musela zaprie sama seba? Preèo si mala z toho rados?

Akým spôsobom Kristus opravuje tvoje sebectvo, pýchu, závis a neodpustenie?