Stránky o autistickom dieťati a o terapii Son-Rise
 
 
 
 
 
  English Version
 
Aktualizované: 26. 1. 2012
 



Lieèenie hrou
Bájeèná žena, roèník 2006, èíslo 17, 20.4.2006
Autorka: Alena Jurisová
Spä na obsah

Keby dnes dostali Mokráòovci na výber dve cesty - s Robinom takým, aký je alebo iný život bez neho, rozhodli by sa pre svojho výnimoèného syna.

Megi a Vladovi Mokráòovcom sa narodením syna Robina pred takmer šiestimi rokmi zmenil život. K zdravej dvojroènej dcérke pribudol synèek. Narodil sa s viacerými postihnutiami, ktoré sa mladí rodièia dozvedali postupne - rázštep podnebia, srdcová vada, nedovyvinuté kåby... Keï mal Robin asi tri roky, prišli na to, že je autista. „Všímali sme si u neho autistické èrty, ale bolo to len v rovine podozrenia. Potom som v jednom dokumente o autistoch a terapii Son-Rise uvidela podobného chlapca. Povedala som si: Ten výraz tváre, to je celý Robin,“ spomína Megi Mokráòová. Je lieèebnou pedagogièkou, autisti pre òu teda neboli neznámym pojmom.

Nepozerá, nerozpráva

Rodièia sa zaèali zaujíma o túto diagnózu a terapie, ktoré autistom môžu pomôc vníma svet „normálnych“ ¾udí ove¾a intenzívnejšie.

Hovoria, že Robin sa vyvíjal v skokoch. Napríklad, nikto ho neuèil oblieka sa a jedného dòa ho našli prezleèeného. Odvtedy sa rád vyzlieka a prezlieka. Trápilo ich však, že malý takmer vôbec nekomunikoval. Jeho oèný kontakt s okolím bol minimálny, ¾udí vnímal do výšky kolien, nereagoval na zvuky, nerozprával.

„Doktori krútili hlavou, vraj Robin nemôže by ešte aj autistom. My sme sa však po niektorých nepríjemných skúsenostiach nauèili veri svojím pocitom. Na internete sme našli kontakt na terpeutov Son-Rise v Amerike, stretli sme sa s terapeutkou z Èiech a rozhodli sme sa, že to skúsime,“ rozpráva Vlado. Èakalo ich týždòové školenie v Londýne.

Prvý kurz

Ešte predtým však zriadili synovi v dome špeciálnu heròu, ako to terapia Son-Rise odporúèa. No hoci sa snažili, Robinovu pozornos hrami nezískali. Priznávajú sa, že do Londýna odchádzali so zmiešanými pocitmi.

„Už sme o metóde nieèo vedeli, videli sme dokument, èítali knihu o tejto terapii. Mysleli sme, že viac sa nedozvieme. Domov sme sa však vracali plný elánu a chuti, povzbudení výsledkami iných rodín,“ vysvet¾uje Vlado. Terapia Son-Rise nie je len o technikách a nauèených postupoch. Ide v nej hlavne o postoj, o prístup k dieau, o tom, ako s ním pracova, nie o tom, èo s ním robi. Svet autistov je iný. Ak ho pochopíte, máte šancu ukáza mu, že aj náš svet a život je zaujímavý.

Funguje to!

V herni zaèali so seba robi šašov, bláznili sa a Robin ich pozoroval s otvorenými ústami. Prvé mesiace napredoval ve¾mi rýchlo. Vnímal a pozeral sa na ¾udí okolo seba, èo u neho predtým nebolo zvykom. Dokonca zaèal rozpráva.

„Vedel poveda asi sto slov. Niekedy spontánne, èastejšie na vyzvanie,“ nadšene spomína Megi. Teraz opä rozpráva málo, asi sa mu nechce. Po raketovom štarte nastal útlm, Mokráòovci sú však rozhodnutí pokraèova. Nie vždy je jednoduché zachova si optimizmus a vieru v úspech. Každý, aj ten najmenší pokrok, ktorý Robin dokáže, je dôvodom na oslavu.

„Vždy máme aktuálny problém, ktorý riešime a iným sa nezaoberáme. Nejaké zamýš¾anie sa nad budúcnosou ani nepomáha,“ vysvet¾uje hlava rodiny.

Robin trávi v herni každý deò dlhé hodiny. Mokráòovcom pomáhajú dobrovo¾níci, venova sa mu každý deò a by zábavní, zaujímaví, to by nezvládli. Onedlho pôjdu na pokroèilý kurz Son-Rise, ktorý je zameraný viac na rodièov. Hoci to bude stᝠkopu peòazí a cestu budú spláca nieko¾ko rokov, veria, že sa vrátia s novými myšlienkami a energiou.

O èom je Son-Rise?
  • Prijatie nesúdiaceho a optimistického prístupu: diea ve¾mi dobre cíti, keï jeho svet posudzujete. Jeho správanie možno vnímate ako zlé. V skutoènosti všetko, èo diea robí, má svoj dôvod, hoci ho možno nepoznáte.
  • Vstúpenie do sveta dieaa - opakovanie jeho ritualistických správaní: vaše diea robí, èo dokáže. Keï nekomunikuje, asi nevie ako. Tým, že vstúpite do jeho sveta, máte šancu ho pochopi a ukáza mu, že v òom nie je samo. Až potom ho môžete pochopi a pomaly mu ukáza, že náš svet stojí za námahu.
  • Využitie motivácie dieaa: ak diea samo nechce, niè nedosiahnete. Iba práca s motiváciou dieaa má v tomto prípade zmysel. Keï èlovek chce, dokáže zázraky.
  • Výuèba pomocou interaktívnej hry: diea musí hra bavi, inak sa vráti do svojho sveta. Ve¾mi dôležitá je pri tom výdrž - terapia môže trva mesiace, kým zaène diea reagova.
  • Energia, nadšenie entuziazmus: jeden zo základných prvkov Son - Rise terapie. Keï neveríte v možnú zmenu, nikdy ju nedosiahnete. Oslavujte každý drobný pokrok u dieaa. Uvedomte si, že veci, ktoré sú pre nás jednoduché, sú pre autistické diea ve¾mi zložité.
  • Rodiè ako najdôležitejšia osoba dieaa: diea nemá nikoho bližšieho ani milujúcejšieho, schopného s ním pracova aj 12 hodín denne a nevníma to ako obe, ale ako úžasnú príležitos.
  • Vytvorenie bezpeènej pracovnej miestnosti s minimom rušivých vplyvov: autistické diea je prestimulované. Pomôžte mu vníma svet, rozumie mu a ponúknite mu kontakt s iným èlovekom.

Rodina Mokráòovcov má vlastnú stránku na internete, na ktorej nájdete viac informácií a osobných skúseností rodièov s autistickým synom. Kliknite na robin.mokranovci.net.

ALENA JURISOVÁ, foto ROBO HUBAÈ