Son-Rise: kurz "Start-Up"
 

Prednaska Tento kurz, organizovaný Option Institutom, sme absolvovali v Londýne, 18. až 22. januára 2004.

Priznávam bez mučenia, že sme si neboli istí, či sa tam veľa dozvieme - dopredu sme mali prečítanú knihu "SonRise: The Miracle Continuous", videli sme BBC dokument o rodine, ktorá absolvovala SonRise... neboli sme si stopercentne istí, či sa máme ešte čo dozvedieť.  

Kurz prekonal všetky naše očakávania. On totiž prístup SonRise nie je len o technikách, ale hlavne o postojoch, prístupe k dieťaťu, o tom, ako s ním pracujeme, nie len o tom, čo s ním robíme.

Prekladatelka v akcii - nespí, prekladá Kurz trval 5 dní a bolo na ňom asi 180 ľudí, reprezentujúcich 132 detí, spolu z 22 krajín. Jeden zo zážitkov bol ten, že sme sa stretli so skupinou ľudí s veľmi podobnými problémami a odhodlaných ísť rovnakým smerom ako my.

Prednášky viedli Bryn a William - a boli skvelí. Jeden z najdôležitejších zážitkov bol vidieť ich v akcii, pretože predvádzali presne to, čo budeme my robiť v herni - a keďže sme sa už dopredu snažili trochu SonRisiť aj pred kurzom, vieme, že to nie je jednoduché a videli sme veľa - veľa konkrétnych situácií a ako na ne. Zažiť Bryn a Williama naozaj stálo za to.

Megi, William a ja Okrem toho bolo veľa času venovaného premietaniu domácich videí z rôznych rodín. Bolo úžasné sledovať rôzne deti a ich pokroky: Son-Rise naozaj funguje! Veľa času bolo tiež na otázky a odpovede, takže sme videli problémy iných rodičov, ako ich riešiť a tiež sme sa mohli spýtať na náš konkrétny prípad.

A samozrejme, že sme sa dozvedeli aj konkrétne techniky - ani by som to nenazval technikami, pretože kľúčové je aplikovať ich s maximálnou láskou, entuziazmom a prístupom bez posudzovania a odsudzovania "zvláštnych správaní" autistických detí.

Megi a Bryn Viac o princípoch SonRise prístupu sa dočítate na postránke Princípy.

Môžem povedať, že kurz mal na nás presne ten efekt, ktorý mal mať: domov sme prišli plní energie a optimizmu a nevieme sa dočkať, kedy začneme pracovať s Robinkom...