Diéta GFCF
 

Táto stránka je o veľmi zaujímavej teórii, ktorá hodnotí autizmus ako metabolickú poruchu. Znie to neuveriteľne, je to však podobné ako s celým našim vesmírom - jeho existencia je nepravdepodobná, ale veríme v neho, lebo v ňom žijeme. Skrátka je veľa prípadov autistických detí, ktoré dosiahli obrovské pokroky, či dokonca sa plne vyliečili z autizmu iba vďaka tejto špeciálnej diéte.

Ďalšie informácie pochádzajú hlavne z českej stránky venovanej problematike GFCF diéty v súvislosti s autizmom. Túto stránku Vám môžeme len doporučiť.

Keďže náš Robin od augusta 2003 poctivo dodržuje diétu, môžete sa pozrieť aj na podstránku venovanú pokrokom, ktoré počas nej zaznamenal.

Princíp

Existujú overené poznatky, ktoré potvrdzujú, že autizmus je metabolická porucha podobná celiakii a fenylketonurii. Jej príčina tkvie v zlom štepení proteínov, čoho následkom je tvorba halucinogénnych morfínov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém. Zahraničné skúsenosti ukazujú, že stav autistických detí sa dramaticky zlepšuje diétnym opatrením, ktoré vylučuje zo stravy problematické proteíny – gluten a casein.

Peptidy, ktoré vznikajú nekompletným trávením proteínov, sú podobné morfínu. Jedná sa o tzv. gluteomorphine, ktorý vzniká nekompletným trávením lepku (gluten) prítomného vo všetkých obilninách a tzv. caseomorphine, ktorého zdrojom sú všetky mliečne výrobky. Podľa odborníkov pravdepodobne tieto dve látky sú zodpovedné za poškodenie CNS u autistických osôb.

Zjednodušene povedané, podľa tejto teórie je autistické dieťa neustále pod vplyvom morfínov. Vylúčenie gluténu a kazeínu zo stravy by malo spôsobiť postupné odbúranie morfínu z organizumu a tým aj odbúranie autistického správania. Čím skôr dieťa začalo s diétou, tým lepšie výsledky dosiahlo. Súvisí to aj s dĺžkou pôsobenia morfínu na CNS a do akej miery bola CNS morfínmi poškodená.

Čo sa smie a čo sa nesmie jesť

GFCF diéta je diéta, ktorá zakazuje konzumovať všetky pokrmy obsahujúce gluten (lepok) a casein, nachádzajúci sa v mlieku.

Lepok se nachádza vo všetkých obilninách. Medzi zakázané potraviny patrí pšenica, jačmeň, žito, ovos a všetky výrobky z týchto obilnín. Je to diéta, ktorá je predpísaná pri metabolickej poruche, ktorá se volá celiakia. Je nesmierne dôležité čítať vždy na všetkých potravinách ich zloženie. Lepok obsahujú často i výrobky, o ktorých by ste to vôbec nepredpokladali, a to v rôznej podobe. Môže to byť napr. vo forme sladu, maltodextrinu, a to napr. kukuričné lupienky, niektoré kečupy, párky, salámy, paštiky a podobne.

Casein sa nachádza v mlieku všetkých cicavcov – a vo všetkých výrobkoch z nich vyrobených. GFCF diéta znamená vylúčenie živočíšneho mlieka v akejkoľvek podobe. Zakázané je mlieko, maslo, tvaroh, syry… Deriváty mlieka často obsahujú daľšie výrobky ako napr. vysokoenergetické produkty s označením že obsahujú proteíny (bývajú to väčšinou mliečne proteíny), sojové syry, rastlinné maslá, čokolády, pečivo, torty, koláče, niektorý chlieb… 

Ďalšie informácie vrátane podrobných zoznamov zakázaných a povolených jedál, aktuálne informácie, odborné články, recepty, diskusiu, príbehy detí vyliečených touto diétou atď nájdete na spomenutých českých stránkach venovaných GFCF.