Son-Rise: Ako to vyzerá v praxi - videá
 

Tu môžete nahliadnuť aspoň jedným očkom do Robinovej herne. Snažili sme sa vybrať také úseky, ktoré približujú hlavné princípy terapie Son-Rise. Ďakujem týmto našim dobrodruhom, že nám dovolili tieto videá dať do sveta.

Videá sú vo verzii pre Real Player. Ak tento prehrávač nemáte, tu si ho môžete stiahnuť.

 
Videá z herne v období 4.4. - 20.4.2004

Tieto ukážky boli zaznamenané v jednom konkrétnom úseku na našej ceste naším Son-Rise programom (každý Son-Rise program je individuálne prispôsobený jedinečnosti dieťaťa). Program je proces a vyvíja sa.

Pre všeobecné porovnanie - pred Son-Rise bol očný kontakt s Robinkom úplne minimálny, o interaktívnej hre alebo hovorení slov nemohlo byť ani reči.

 

      Real Player

56 Kbps
Real Player

128 Kbps
Popis
Bea
 Dĺžka: 
 30 s
 
384 KB

879 KB
Pripájanie (joining)
Touto technikou sa buduje očný kontakt s dieťaťom. Keď sa dieťa o nás nezaujíma, pripájame sa k jeho činnostiam, ktoré dieťa momentálne zaujímajú alebo k jeho repetitívnemu správaniu - a to tak, že robíme to isté čo on. 
Ľubi
 Dĺžka: 
 26 s
 
341 KB

776 KB
3E: energia, entuziazmus, nadšenie (excitement)
Jedna z najdôležitejších techník a postojov v terapii Son-Rise. Ak nás práca či hra nebaví, nemá zmysel - dieťa to pochopí. My sme v herni nadšení a spokojní bez ohľadu na to, či "to dieťaťu ide" alebo nie.
 Tatino
 Dĺžka:
 42 s
 
541 KB

1 228 KB
Kontrola
Je dôležité, keď sa pre dieťa správame tak, že má nad nami kontrolu, keď vie, čo môže od nás očakávať, keď nás môže riadiť. Vtedy sme predvídateľní, čo je pre autistu dôležité. Na tomto videu je hra, pri ktorej ma Robin odstrkoval a ja som vždy "odletel", zároveň som sa snažil učiť slovo "bež".
 Mamina
 Dĺžka:
 48 s
 
612 KB

1 412 KB
Povzbudzovanie hovorenia slov
Ak si dáte "volume" dosť nahlas, budete počuť slová, ktoré Robinko hovorí: somár ("omá"), prasa ("la"), koza ("oďa"), kôň ("oň").